Ing.Martin Škornička váš průvodce na cestě za vašimi sny

Životní standard a výběr bydlení

Životní standard a výběr bydlení
Jak už jsme si řekli , tak bydlení uspokojuje jednu, nebo i více našich potřeb. A každý z nás má na něj jiné nároky a také jiný životní standard. A souvislostem mezi výběrem bydlením a životním standardem bych se chtěl v tomto článku věnovat.

 

Životní standard neurčují jen peníze

První co nás obvykle napadne k životnímu standardu je finanční rovina. Každému je zřejmé, že při pořizování nového bydlení jsme limitování právě velikostí našeho konta, nebo výši příjmů. Nicméně ani zdaleka to není jediná součást tohoto standardu. V této souvislosti mě napadla jedna má zkušenost. Před několika lety jsem ještě jako čerstvý absolvent byl součástí malé skupinky pracovníků v Pákistánu a bydleli jsme v hotelu Sheraton. Pro mě zvyklého na malý pokojík pro dva studenty se společnou sociálkou na chodbě, kde se všichni chovali no jak to nazvat „uvolněně“ to byl skok jak do jiného vesmíru. Člověk by řekl, že jednoznačně do vyššího standardu, ale já jsem se v tomto prostředí, kde na každé chodbě byl poslíček v hotelové uniformě, všude pěkné koberce, velké pokoje s klimatizací a televizí, na střeše bazén, většina hostů ve společenských šatech a spousta dalších pěkných věcí kolem, necítil vůbec dobře, bylo to pěkné, zajímavé, ale jaksi vzájemně se mnou nekompatibilní.

 

Rozhodují pocity i zdravý rozum

Na této krátké příhodě chci ukázat, že velká část standardu se skrývá právě v té méně viditelné a měřitelné rovině a to rovině pocitů a vnímání. A tato často opomíjená rovina je podle mě rozhodující pro šťastné a spokojené bydlení. Právě ten pocit spokojenosti, štěstí a okouzlení místem by měl být pro nás hlavním vodítko pro výběr našeho nového bydlení. Samozřejmě je nezbytné řešit při tom i ty zřejmé otázky. Jak zajistit financování? Jak budu dojíždět do práce? Jaké je zde vyžití pro děti? Jak se děti dostanou do školy a na kroužky apod.? Budete nacházet pro i proti , podle toho z jaké strany se na celou věc podíváte, ale konečné rozhodnutí bude pořád zakaleno Vašimi pochybnostmi. Pořád bude něco scházet, nějaká síla, která to jednoznačně převáží na tu kterou stranu.

A pokud nebudete novým místem okouzleni , tak bude pro Vás velmi obtížné rozumově se přiklonit na jednu nebo druhou stranu svého vnitřního dialogu. Vnitřní pocit je něco jako kompas , který nám ukazuje zda naše rozhodnutí jsou v souladu s naším vlastním životním standardem.

A tak řešení, které vyhovuje jednomu nemusí být pro druhého ani dostatečné. Jsme jako lidé každý jiný, každý individualita a tak i pro výběr bydlení neexistuje nějaká univerzální poučka, nebo vzorec. Klíčem pro výběr proto může být vhodná kombinace používání rozumu, vnímání atmosféry místa a používání svých pocitů.

Leave a comment